Wielu pacjentom wydaje się, że choroby jamy ustnej nie mają wpływu na pozostałą częścią organizmu. Niestety są w błędzie. Jama ustna jest nierozdzielną częścią organizmu oraz furtką będącą przejściem do dalszych jego struktur. Z tego względu wszystkie nieprawidłowości lub zmiany chorobowe, które występują w jamie ustnej, o ile nie są eliminowane, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, w postaci różnego rodzaju zakażeń lub nawet nowotworów.
Zmiany nowotworowe rozwijają się aż 4 razy częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet. Powstawanie ich wiąże się z prowadzonym trybem życia oraz niekorzystnymi dla ustroju nawykami, jak palenie tytoniu (palacze zapadają na raka pięć razy częściej, niż osoby niepalące), spożywanie alkoholu, regularne urazy błony śluzowej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta lub jedna z chorób wenerycznych – kiła.
Zmianami przednowotworowymi jamy ustnej to m.in. leukoplakia, erytroplakia, liszaj płaski, brodawczakowatość kwitnącą, brodawczaki rogowaciejące, odsłoneczne zapalenie warg oraz przewlekłe złuszczające zapalenie gruczołów śluzowych warg, jak również dysfagia syderopeniczna zwana zespołem Plummera-Vinsona.
Zmiany nieleczone mogą przejść w stan zezłośliwienia powodując nie tylko miejscową złośliwość, ale również przerzuty do innych organów, jak również do piersi powodując raka piersi.
Jama ustna bez zmian patologicznych oraz zdrowe zęby to również zdrowe stawy, serce lub nerki.
Jak zapobiec powstaniu raka jamy ustnej?
Bardzo istotna jest profilaktyka, czyli regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta najczęściej jest pierwszą osobą, która przy rutynowym przeglądzie uzębienia dostrzega podejrzane zmiany na błonie ślazowej jamy ustnej lub języku. W takich sytuacjach lekarz dentysta zaleca udanie się do lekarza onkologa, który dokona wycinka zmiany wysyłając go na badanie histopatologiczne, w miarę potrzeby zaleci wykonanie rezonansu magnetycznego głowy i szyi, usg lub tomografii komputerowej.